Docker Community Edition  (Windows 10)

24.04.2018

Docker CE for Windows je určen pro 64-bit edici Windows 10 obsahující Hyper-V (což je v podstatě verze Pro, Enterprise a Education).

Hlavní rysy

  • Virtualizace pomocí Hyper-V (platí pro Windows 10)
  • Ovládání pomocí PowerShell konzole
  • Umožňuje provozovat buď linuxové kontejnery nebo windows kontejnery (zatím je to buď a nebo, ale pracuje se na možnosti společného provozu)

Hyper-V

Před samotnou instalací je potřeba mít zapnutou virtualizaci aktivní Hyper-V. 

Stačí do Start menu napsat Turn Windows features on or off a  v okně zvolit položku Hyper-V. Po potvrzení bude potřeba restart.

Instalace

Informace a stažení instalátoru https://store.docker.com/editions/community/docker-ce-desktop-windows (jinak se sem dá proklikat přes oficiální web).

Lze si zvolit ze dvou verzí - Stable a Edge. Takže záleží jen na tom, jak moc si chcete hrát a podle toho si vybrat. Edge má více hraček, ale může být nestabilní (a to i dost nestabilní, ověřeno).

Instalátor je velmi jednoduchý, takže se volí jen zástupce a zda se má rovnou přepnout na Windows kontejnery.

Následuje již jen vlastní instalace.

Instalace je celkem rychle dokončena.

Spuštění

Po instalaci se buď spustí sám, případně ze Start menu přes Docker for Windows.

Po prvním spuštění nás pěkně přivítá, trochu lže s tím, že můžete použít oblíbený terminál a rovnou ukáže, se kterým je odladěný.

Nabízí i přihlášení přes Docker ID, ale to není nezbytně nutné.

Ovládání

Vzhledem k tomu, že je tady použit Hyper-V, docker deamon běží na ip adrese 0.0.0.0, takže je dostupný přes localhost nebo IP adresu, kterou má PC přidělenou.