Virtualizace (Windows)

09.05.2018

Provozovat linuxové kontejnery na Windows je možné jen díky použití virtualizace a nějakého Hypervisoru (Virtualbox nebo Hyper-V). Virtualizaci je ale potřeba nejdříve povolit.

Je to vlastně úplně první věc, kterou je potřeba na Windows zjistit - je povolená virtualizace? 
Nejjednodušší způsob ve Windows 10 (mělo by to být vidět i ve Win 8 a patrně i Win 7) je zobrazení Task Manageru (Správce úloh, nejrychleji pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+Esc) a na druhé záložce Performance hledat v pravé části popisu položku Virtualization. 

Bude-li u položky Virtualization uvedeno Enabled, je vše připraveno a může se instalovat Docker Community Edition  (Windows 10) nebo Docker Toolbox (Windows 10).


Pokud ale bude položky Virtualization uvedeno Disabled:

Potom instalace dopadne asi nějak takto:

Je tedy potřeba virtualizaci povolit. 

Povolení virtualizace v BIOSu

Virtualizace se povoluje v BIOSu počítače. Aby to nebylo tak jednoduché, každý výrobce si to pojmenoval jinak - Intel jako VT-x a u AMD je to AMD-V. Další zádrhel je v tom, že každý BIOS to má také pojmenované jinak a umístěné naprosto jinde. A do toho ještě novější PC mají místo BIOSu nově UEFI, které je většinou grafické. V základu je to ale víceméně stejné - je potřeba najít položku obsahující v názvu slovo Virtualization.

A jak se vlastně dostat do BIOSu?

Pokud nevíte co je BIOS a jak se tam dostat, tak je na zváženou, jestli to vlastně chcete sami zkoušet. Možná by bylo vhodnější jít třeba do nějakého servisu, prodejny, za někým zkušeným 🤔

Jinak odpověď na tuto otázku není úplně jednoznačná. Každý výrobce si to nastavuje dle svého, univerzální klávesa neexistuje. Většínou je to některá z Esc, F1, F2, F8, F9, F11, F12 nebo Del. Navíc jsou při startu používány loga výrobců a informace o nastavení zmizela, je tedy potřeba nejdříve přejít přes toto logo, s čímž pomáhá Esc nebo Pause/Break (tato klávesa by to měla i pozastavit, takže bude více času se do BIOSu dostat). Někdy je to prostě hra o nejrychlejšího 😎